مجتمع تجاری اداری -(www.memarcad.com)

 مجتمع تجاری اداری Agung Sedayu

 

مجتمع تجاری اداری Agung Sedayu توسط گروه معماری Kuiper Compagnons در شهر جاکارتا در کشور اندونزی طراحی شده است و قرار است در آینده نزدیک عملیات احداث آن آغاز شود.
این طرح به عنوان برنده مسابقه طراحی ساختمان پایدار در کشور اندونزی انتخاب شده است و دارای بیشترین همخوانی با تکنیک های روز معماری پایدار، در مقایسه با دیگر شرکت کنندگان این مسابقه بوده است. این طراحی با توجه به الگوهای معماری شهر جاکارتا، مصالح بومی در منطقه، اقلیم شهر جاکارتا و نوع بافت شهر، انجام شده است.
ایده ی اصلی طراحی این مجموعه، از توپوگرافی یک دره ی باریک برداشت شده است و در نهایت دو ساختمان با پیچ و تابی موزون و چرخشی گام به گام به سمت داخل و هسته مرکزی شکل گرفته است.
این مجموعه شامل 6 طبقه پارکینگ می باشد که 3 طبقه در زیرزمین تعبیه شده است. همچنین در طبقه چهارم این مجموعه، یک باغ سرتاسری طراحی شده است. گروه معماری و طراحی این پروژه با مطالعه بافت گیاهی شهر جاکارتا، تمامی گونه های گیاهی موجود در منطقه را در این باغ به کار برده اند و فضای منحصر به فردی را ایجاد کرده اند.
از طبقه چهارم تا طبقه شانزدهم، دو ساختمان از یکدیگر جدا شده و چرخش زیبایی را به نمایش می گذارند. سیستم سازه ای این مجموعه به گونه ای طراحی شده است که در مقابل عواملی همچون زلزله و سونامی بسیار مقاوم می باشد.
با توجه به مستعد بودن منطقه در بروز حوادثی همچون زلزله و سونامی، تیم طراحی سازه، از ابتدای امر توجه کاملی را به این موضوع داشته اند.
یکی از مهم ترین اصول معماری پایدار در مجتمع تجاری اداری Agung Sedayu استفاده حداکثری از تهویه طبیعی به منظور کاهش استفاده از خنک کننده های مکانیکی می باشد. همچنین فرم کامل و جزییات ساختمان، با هدف استفاده کامل از نور خورشید در نما، و بهره مندی از جهت باد غالب، طراحی شده است.
نمای این مجموعه، کاملا انعطاف پذیر می باشد و با توجه به میزان باد و نور خورشید، رفتار متفاوتی را از خود نشان می دهد. تمامی آب باران در این مجتمع تصفیه شده و مورد استفاده مجدد قرار خواهد گرفت. همچنین پانل های خورشیدی موجود در سقف، انرژی خورشیدی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند.
در کلیه تراس های این مجموعه، پمپ حرارتی زمین گرمایی، برای بهره مندی از انرژی بیکران کره زمین تعبیه شده است.
در طراحی این مجتمع علاوه بر الگوبرداری از دره ی تنگ، از صنایع دستی اندونزی و نوعی سبد محلی نیز استفاده شده است .

Rate this post

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here