دانلود مقاله طراحی قاب های مهاربندی هم محور با حرکت گهواره ای بلندشونده از پایه

  0
  1647

  (www.memarcad.com) - مقاله طراحی سازه های مهاربندی هم محور فولادی بلندشونده از پایه

  مقاله طراحی قاب های مهاربندی هم محور با حرکت گهواره ای بلندشونده از پایه

   

  این فایل شامل مقاله اصلی با فرمت pdf در  10 صفحه و ترجمه تخصصی آن با فرمت word در 12 صفحه با کیفیت عالی می باشد.

   

   چکیده:

  سیستم های مهاربندی هم محور فولادی ، جزء سیستم های مقاوم لرزه ای بسیار سخت و اقتصادی هستند که ظرفیت شکل پذیری محدودی دارند . برای افزایش ظرفیت شکل پذیری این سیستم ها می توان از بادبند های کمانش ناپذیر (BRB) استفاده کرد ، اما مشکل استفاده از این سیستم تغییر شکل های ماندگار بزرگ بعد از زلزله می باشد . جهت افزایش شکل پذیری و کاهش تغییر شکل های ماندگار در این سیستم ها ، SC-CBF بوجود آمد . مطالعات اخیر درباره سیستم دیوار های پیش ساخته پس کشیده غیر محصور که بصورت Self-Centering عمل می کنند (Kurama 2002) و همچنین قاب های با کابل پس کشیده (PT) مایل و عمودی (Pekcan 2000) و قابهای خمشی فولادی با عملکرد Self-Centering و با اتصالات همراه با (PT) (Rojas 2005 ، Garlock 2005، Ricles 2001) می تواند نشان از کاربرد مطلوب Self-Centering در قابهای مهاربندی هم محور فولادی نیز باشد .

   

  گوشه ای از مطلب:

  سطح عملکرد هدف برای زلزله طرح ، عملکرد بی وقفه و برای ماکزیمم زلزله محتمل ، ایمنی جانی در نظر گرفته شده است . با توجه به طبیعت سیستم SC-CBF ، بلند شدگی ستون ها در این سیستم به عنوان یک حالت حدی سازه ای محسوب نمی شود البته بایستی آن را طوری طراحی کرد که هنگام بلند شدن ستون به اعضای غیر   سازه ای خسارتی وارد نشود . در این حالت فرض بر این است که حالت حدی اعضای غیر سازه ای به سطح عملکرد بهره برداری بی وقفه (IO) محدود شود .

  نیروی بوجود آمده در کابل های پس کشیده فولادی عامل مهمی در نحوه رفتار سیستم های SC-CBF می باشد . به همین دلیل تسلیم قابل توجه این کابل ها پیامد های جدی به همراه خواهد داشت . انواع مختلفی از کابلهای پس کشیده فولادی وجود دارد مانند مفتول های پر مقاومت پس کشیده و کابل های چند رشته ای پر مقاومت .

  در این مقاله از کابل های نوع اول استفاده شده بنابراین پیامدهای اولیه تسلیم این کابل ها باعث افت شدید نیروی پیش تنیدگی تحت بارهای متناوب می شود . این مهم یعنی کاهش نیروهای پیش تنیدگی یک شکل خرابی سازه ای محسوب شده که با ایمنی این سیستم تطابقی ندارد . این کابل ها را باید پس از وقوع زلزله تعمیر و یا تعویض کرد .