پاورپوینت ارتقا منظرشهری و هویت شهر

  0
  1307

  دانلود پاورپوینت ارتقا منظر شهری وهویت شهرwww.memarcad.ir

  ارتقا منظرشهری و هویت شهر

   

  این پاورپوینت شامل 26 اسلاید وقابل ویرایش نیز می باشد.

   

  گوشه ای از مطلب:

  هويت در ذهن افراد مختلف – حتي داراي فرهنگ مشترك – متفاوت ديده ميشود و بخشي از اين تفاوت ناشي از تجربه افراد دربستر اجتماع است. برخي هويت را مقولهاي فردي ميدانند، برخي اجتماعي؛ برخي هويت را تا نام شيء نيز تقليل ميدهند و برخي چنان به آن ماهيت قدسي ميبخشند كه از دسترس انسان خارج ميشود.

  منظر شهری از جمله عناصر بسیار بااهمیت هویت شهری و شاید رکن اصلی تاثیرگذار در سیمای شهرها می باشد. ما بسیاری از خیابان ها و شهرهای خاص دنیا را با شکل و ظاهر عمومی جداره های آنها می شناسیم. اکثر این بدنه های هویت بخش به دلیل قدمت شخصیت ویژه ای یافته اند.

  در بحث منظر شهری باید چند عامل اساسی دخیل در آن را در نظر داشت. اول آنکه منظر شهری در چه مقیاسی مورد بررسی است و در کدام سطح نیاز به اصلاح و زیباسازی دارد. دوم آنکه عوامل گوناگون جغرافیایی- اقلیمی، اجتماعی- فرهنگی و اقتصادی- تجاری چه تاثیری بر کالبد شهر و به تبع آن بر منظر شهری دارند.

  منظر شهری به عنوان چشم انداز اصلی جریان زندگی جمعی در شهر باید همواره سرزندگی خود را حفظ نماید و برای داشتن تنوع در وقایع شهری و در طول شبانه روز، انعطاف از ویژگی های اساسی آن به شمار می رود.

  کوین لینچ معتقد است در حوزه منظر شهری پنج عنصر اصلی وجود دارد که ارتقای منظر شهر توجه به تک تک این عناصر را می طلبد، این پنج عنصر عبارتند از: راه، گره، لبه، نشانه و حوزه یا محله.

  در بررسی انواع منظر شهری باید به مسئله چشم اندازهای ثابت و چشم اندازهای در حال حرکت نیز توجه داشت. هر دو نوع این چشم اندازها قابلیت مشاهده از یک نقطه ثابت در منظر شهری را دارد و حتی چشم اندازهای متغیر در حال حرکت در یک مسیر نیز در مطلوبیت منظر شهری دخیل می باشد.

  مقیاس کلان: در این مقیاس کل شهر یا پهنه وسیعی از شهر قابل رویت است. فرد مشاهده کننده (ناظر) در این حالت در موضع خاص قرار گرفته که سطح چشم ناظر(در درون یا برون شهر)بالاتر از سطح شهر یا پهنه های آن قرار دارد. هنگامی که کل شهر قابل مشاهده است، ناظر می باید خارج از محدوده شهر و در ارتفاع بالا (دید از آسمان یا عارضه ای بسیار بلند نسبت به سطح شهر)،  قرار داشته باشد در مورد شهرهای بزرگ و کلان شهرها امکان دارد بجای کل شهر، قسمتهایی از شهر در وسعت منظر قرار گیرد.

  این فایل شامل:

  • واژه شناسی هویت

  • شاخصه هاي اصلي هويت

  • منظر شهری

  • معیارهای سنجش منظر شهری

  • عوامل سازنده منظر شهری

  • تیپولوژی منظر شهری

  • نتیجه گیری

  • منابع

  4500 تومان – خرید