فضای سبز و منظر-(www.memarcad.com)

فضای سبز و منظر

 

گوشه ای از مطلب :

امروزه محك كيفيت فضاي سبز ما بر اساس رابطه‌اي است كه بين سه عامل برقرار مي گردد:‌

  1. عناصر احداث شده (ساختان‌ها- خيابان‌ها- جاده‌ها- بزرگراه‌ها- پاركنيگ‌ها- سيم هاي برق و … )
  2. فضاي باز مخصوص افراد پياده.
  3. طبيعت (پستي،‌بلندي، سنگ‌ها،‌گياهان و آب).

طراحان پارك براي رفع اين نيازها چهار هدف كلي را دنبال مي كنند:

اين چهار هدف عبارتند از:

1- ايجاد فضايي به منظور بهسازي محيط زيست (درختان به پاكيزگي هوا كمك مي كنند- درختان به عنوان سايه‌بان – گياهان براي تثبيت خاك).

2- احداث فضايي براي بازي كودكان.

3- مكاني براي آموختن (در فضاي باز پارك‌ها نمايشگاه‌هاي مختلف برپا مي شود- مراكز پرورش فكري كودكان و نوجوانان كه مجهز به كتابخانه و سالن‌هاي پخش فيلم و … است).

4- گردهم‌آوردن افراد جامعه

پارك و فرهنگسراي شفق در سال 1345 توسط كامران طباطبايي ديبا طراحي و ساخته شد اين پارك و فرهنگسرا جزء‌ اولين فرهنگسراهاي ايران است كه با مفاهيم و هندسه باغ ايراني و با ديدگاهي كاملاً مدرن طراحي شده است.

دو هدف عمده در طراحي مجموعه مد نظر قرار گرفته است اول آنكه در محوطه‌سازي و طراحي گذرگاه‌هاي پارك، علاوه بر پيش‌بيني محل‌هايي براي تفريح و استراحت مراجعين، گونه‌اي تداوم مسير حركت نيز در نظر گرفته شده است. اين مسيرها براي عابريني است كه قصد بازديد و يا استفاده از فضاي سبز پارك را ندارند و صرفاً از منطقه پارك به عنوان محل گذر استفاده نمي‌نمايند.

دومين هدف خلق يك سري عناصر و ساختمان‌هايي است كه در هماهنگي كامل با محوطه‌سازي پارك شكل گرفته‌اند و عمدتاً كاركرد خدماتي – تفريحي دارند، و شامل كتابخانه، سالن اجتماعات، كارگاه نقاشي كودكان، زمين‌هاي بازي براي كودكان، مراكز راهپيمايي و فضاي سبز براي گردش بزرگسالان مي‌باشد.

ابتكار طراح در ايجاد فضاي جمعي و فردي در بخشهاي سربسته و روباز و نيمه باز است و تركيب عناصر گياه و آب در قالب باغچه و نهر و آبنما و آبشار.

از آنجايي كه زمين پارك در يك منطقه محدود شهري قرار گرفته است طراح با تدابيري هوشمندانه در طراحي محوطه سعي نموده با ايجاد تپه‌ها و درخت‌كاري‌هاي انبوه طول فضاي پياده‌روها را افزايش دهد تا در چشم‌انداز بصري محوطه‌ي پارك بزرگتر جلوه نمايد.

 

رمز فایل :  

memarcad.com 

 

جهت دانلود بر روی آیکون زیر کلیک نمایید:

zip-2-_e42e4

Rate this post

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here