دانلود مطالعات مرکز توانبخشی معلولین جسمی - (www.memarcad.com)

  

دانلود مطالعات مرکز توانبخشی معلولین جسمی

 

 

این فایل شامل 63 صفحه و به صورت فایل word می باشد.

 

گوشه ای از مطلب:

براي پذيرش معلولين به عنوان بخشي از بدنه فعال جامعه چه بايد كرد؟ شايد بسيار انديشانه باشد كه بخواهيم فقط با روشهاي درماني و يا حتي برگزاري مراسم، چاپ پوستر و بروشور و اقداماتي از اين دست، زمينه هاي فردي و اجتماعي را براي حضور معلولين در اجتماعي را براي حضور معلولين در اجتماع فراهم سازيم. اين موارد اگرچه مطلوب و در جاي خويش ستوده است، اما براي كسب استقلال در معلول و بازتواني وي كافي نيست. در زمينه توان بخشي به معلولين لازم است علاوه بر توجه به روند مراحل درماني ايشان، سعي شود بر پايه مطالعات و تحقيقاتي علمي به سازگاري محيط شهري و فضاهاي معماري با ويژگي هاي خاص معلولان نيز توجه گردد، زيرا كه به دليل اهميت محيط زيست معماري در زندگي ور فتار روزمره معلول چنانچه اين سازگاري حاصل گردد، وي خواهد توانست از يك زندگي فردي و اجتماعي مناسب برخوردار شود و همين امر موجب تداوم فعاليت هاي او ميگردد، حال انكه فضا و شهر نامناسب امكان مراودات فردي و اجتماعي مناسب را از وي گرفته و او را به انزوا مي كشاند وهمانطور كه مي دانيم انزويا يك معلول اغازي بر فراموشي اوست. از اين نظر اهميت توجه به جنبه هاي مختلف زندگي ايشان و لحاظ كردن شرايط ويژه معلولين در طراحي شهري و معماري از اهميت بسزايي برخوردار است.

در علوم بهداشتی، توانبخشی یا بازتوانی فرآیندی است که در آن به فرد توانخواه کمک می‌شود تا توانایی از دست رفته خود پس از یک واقعه، بیماری یا آسیب را که منجر به محدودیت عملکردی وی شده است مجدداً به دست آورد توانبخشی حوزه علمی بسیار وسیعی در مجموعه خدمات

بهداشتی و درمانی محسوب می گردد و به افراد کمک می‌کند تا پس از ابتلا به مشکلاتی نظیر سکته، ضایعات نخاعی، جراحی‌های ارتوپدی، ضربه مغزی، سوختگی، کم شنوایی، اختلال پردازش مرکزی شنوایی، مشکلات تعادل و غیره، تا حد امکان بر مشکل خود غلبه نموده و استقلال عملکردی قبلی را باز یابد.تَوانبَخشی به معنای بازتوانی و بازگرداندن توانایی‌های یک فرد به حالت حداکثر استقلال اطلاق می‌گردد.

 

 

این فایل شامل:

چکیده

مقدمه

فصل اول:معرفی استان و شهرستان مربوطه

استان فارس

جغرافیای طبیعی

شیراز

اطلاعات کلی

جغرافیا

آب وهوا

جمعیت

فصل دوم:مطالعات طرح

اهداف طرح

ضرورت طرح

تعریف معلولیت

علل معلولیت ها

تعریف توانبخشی

انواع رشته های توانبخشی

معماری مجتمع توانبخشی

اشکال ساختمان معلولین

قسمت بندی و تعیین مدوده

فصل سوم : مکان یابی و تحلیل سایت پروژه

ابعاد سایت

دلیل انتخاب سایت وتحلیل آن

فصل چهارم نمونه ی موردی

آسایشگاه معلولین و سالمندان کهریزک

توانبخشی

بخش فرهنگی

بخش درمانی

بخش اداری

سایر امکانات

فصل پنجم:اصول طراحی و برنامه فیزیکی

فضاهای لازم جهت تاسیس این مجتمع

جدول ابعاد و اندازه و ریز فضاهای مجتمع

ضوابط طراحی معماری برای معلول جسمی حرکتی نخاعی

فصل ششم:معرفی فضاهای اختصاصی و تحلیل ایده

فیزیوتراپی

دستگاه های اروتز و پروتز

آب درمانی

تحلیل ایده و کانسپت و تبدیل آن به فرم

 

 

رمز فایل:

memarcad.com

 

3.8/5 - (6 امتیاز)

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here