دانلود پاورپوینت حمام های ایران - (www.memarcad.com)

 

پاورپوینت حمام های ایران

 

 

این فایل شامل ۲۰ اسلاید می باشد.

گوشه ای از مطلب:

بشر از روزی که قدم بر عرصه خاک نهاده است لابد برای زدودن تن از ناپاکی ها  چاره ای می اندیشیده است. ادیان نیز که در بسیاری از موارد بر صحت احکام عرفی پای می افشرده اند پاک کنندگی آب و آتش و خورشید و خاک را پذیرفته و آنرا بر پیروان خویش مقرر داشته اند. طبیعی ترین و سودمندترین عنصری که بشر پیش روی داشته آب بوده است. با این همه آنچه از آثار مکتوب پیشینیان برمی آید این است که محلی مخصوص به نام گرمابه بوده است.

گرمابه که مرکب از دو کلمه ی گرم و آبه است. که در اینجا آبه به معنی آب نیست یا به عبارتی گرمابه مساوی آب گرم نیست بلکه آبه به محل ساختمان گفته می شده است.

مثل سردابه یعنی ساختمان سرد ، گورابه یعنی قبرستان یا مقبره.

در تمام ادیان پیش از اسلام-از مهرپرستان گرفته تا زرتشتی‌ها-غسل کردن یکی از شرط‌های شرکت در مراسم بوده در ادیان مختلف آیین شستشو, غسل و تطهیر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. طبق مدارک موجود توجه به پاکیزگی و طهارت در ایران زمین به دوران قدیم حتی پیش از زرتشت می رسد. بنابراین نیاز بشر به محلی برای شستشو و تطهیر, موجب احداث حمامها شده است. از این رو مهرابه ها و عبادتگاه ها می بایست در محلی قرار گیرند که آب روان از داخل آن ها عبور کند یا اینکه در کنار چشمه واقع شود.

طبق مدارک باستانشناسی از جمله قدیمیترین حمامها, حمامی در تخت جمشید از دوره هخامنشی و حمامی در کاخ آشور متعلق به دوره اشکانیان است.

 

این فایل شامل:

> مقدمه

> تاریخچه استحمام

> حمام ها

> شیوه استفاده از حمام های عمومی

> فضاهای تشکیل دهنده حمام

> سردر ورودی

> بینه یا سربینه

> میان در

> گرمخانه

> خزینه

> نورکش خانه

> سوخت و تون حمام

> وسایل حمام

> مصالح استفاده شده در حمام

> افراد شاغل در حمام

> حمام شیخ بهایی

> حمام چهارفصل اراک

> منابع

 

 

 

رمز فایل:

memarcad.com

 

Rate this post

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here